Katlamalı Perde Nasıl Takılır?

Katlamalı Perde Nasıl Takılır?

Tafta, ipek, keten gibi malzemelerden yapılabilen hareketli mekanizma sistemine sahip perdelere katlamalı perde denir. Evler için oldukça şık görünümlü bu perdelerin montajı duvara veya tavana yapılabilir. Katlamalı perde montajından ve katlamalı perde nasıl takılır? sorusundan önce mutlaka ölçü alınmalıdır. 

Katlamalı Perdede Hangi Parçalar Yer Alır?

Katlamalı perde duvara ya da tavana monte edilebilir. Bu sebeple iki adet mandallı montaj aparatının parçalar arasında mutlaka bulunması gerekir. Bunun dışında iki adet makara, cırt bant, alt lama da katlamalı perdenin kısımlarındandır. Ayrıca perdenin gerginliğinin düzgün bir şekilde sağlanması için ara çubuklar yan kapakları takılı bir biçimde yer almalıdır.

Katlamalı Perde Nasıl Takılır?

Ölçü alınıp katlamalı perde parçaları da kontrol edildikten sonra katlamalı perde nasıl takılır? sorusuna cevap verilebilir. Öncelikle perdeyi düz bir zemine sererek en alt kısımda bulunan lama denilen kalın demiri yerine takın. Daha ince olan diğer çubukları da tek tek yerine yerleştirin. Bu aşamadan sonra katlamalı perde asılmak için hazır durumdadır. Perdenizi cırt bantları yardımı ile mekanizmaya sabitleyin. Perde iplerini halka içlerinden teker teker geçirerek son halkaya kancalı bölümü takın. Zincir yardımı ile perdeyi yukarı ve aşağı hareket ettirerek iplerin boşluğunu ayarlayıp perdeyi dengeleyin. İpler arası boşluk varsa ve gerginlik istenilen biçimde değilse ipleri söküp tekrar halkalardan geçirerek gergin bir şekilde sıkıca bağlayabilirsiniz.

Perdeyi duvara ya da tavana monte etmek için portranın takılması gerekir. Perdenin montajı yapılırken üst raya geçirilir ve mandallar ile sabitlenir. Perde ayaklarının konumlanacağı mesafe mutlaka belirlenmeli ve düzgün bir biçimde takılmalıdır. Perde ayaklarının mesafesi yaklaşık 50 cm olmalıdır. Ayrıca hareketli kısım ise odaya doğru bakacak şekilde olmalıdır. Katlamalı perdenin sökümü de takım işleminin tam tersi şeklinde kolayca gerçekleştirilebilir. 


Katlamalı Perde Montajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Katlamalı perde montajı oldukça basittir. Fakat katlamalı perde nasıl takılır? işlemi için birkaç ayrıntıya dikkat edilmezse tüm emekler boşa gidebilir. Bu ayrıntılardan en önemlisi montelenecek olan mekanizmanın pencereden uzaklığıdır. Bu mesafe doğru şekilde ölçülüp ayarlanmazsa perde açıldığı anda pencere kollarına çarpabilir. Bu nedenle pencere ile arasında bırakılacak pay ölçülerek hesaplanmalıdır. Ayrıca perde arkasında güneşlik yerine geçmesi için stor perde tarzı başka bir perde de kullanılacaksa onun da boşluk payı dikkate alınmalıdır. Ayrıca ipler halkalardan geçirilirken gerginliğine dikkat edilmelidir. Tüm ipler bağlandıktan sonra perde açılıp kapanarak son kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.

Kontrol Et

Zebra Perde Temizliği

Perde modelleri birçok evi süslemeye devam ediyor. Zaman geçtikçe birçok perde modeli çıkıyor. Kadınlar ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE ULAŞIN